A csirkemell a világ egyik legkedveltebb (ha nem a legkedveltebb) alapanyaga. Finom, omlós, hamar kész. Egyetlen hátránya, hogy nem elég szaftos. (szerintem) Bevallom, én a combot jobban kedvelem, még akkor is, ha ki kell csontozni. Most jut eszembe, hogy a mellehúsát is. Bár ezt már így kapod meg a hentesnél, vagy a szupermarketben, hacsak nem frissen vágott, kopasztott csirkét van lehetőséged megfőzni. A legjobb ebből is, a házi, kapirgálós jószág. Más a húsa, nem tápon van hizlalva, a különbséget érezni lehet. Mi ritka kivételtől eltekintve, ilyen csibéket használunk konyhánkban.
Párom, nagy szakértelemmel végzi a csirkék bontását, szortírozását, mielőtt a mélyhűtőbe tenné. Egyszerre több csirkét rendelünk megbízható forrásból, tudjuk honnan jött. Külön csomagolja a rántani valót, külön a leveshez, és külön a mellét. Van, amikor csak úgy egyben hagyja, mert ráér eldönteni később is, mit akar belőle csinálni. A csirkemellből, többnyire valamilyen aprópecsenyét. Már készült konyhánkban tejszínes csirkemell falatok, ami legnépszerűbb receptjeim egyike.
Párom szakértelmét dicséri, és hirdeti szerte a széles világban.
A következő, hasonló recept lesz, valamivel több fokhagymával, kicsit más ízesítéssel, fűszerezéssel, és nem egyben sütve a pennével, hanem egyszerűbb módon, külön tálalva. Így mindenki kedvére szedhet. A penne helyett, pedig más kifőtt tészta is nyugodtan használható. A lényeg, hogy a szaftos ételt, legyen ami átszállítja a tányérról, a szánkba.
Hozzávalók:
2 csirkemell apróra vágva (1 kg.)
2 kisebb hagyma,
1 kis fej fokhagyma, (ne ijedj meg a mennyiségtől, de nyugodtan használhatsz kevesebbet is, ha nem szereted)
só, frissen őrölt bors,
kevés majoránna, kakukkfű, és petrezselyem zöld, (lehetnek szárítottak is, ha nincs friss)
1 pohár tejföl, vagy tejszín (200 g.)
1 kanál olaj (jó a napraforgóolaj is)
Az apróra vágott hagymát kevés olajon megdinszteljük, majd hozzáadjuk a szétnyomott fokhagyma felét is. Enyhén megsózzuk, majd a darabolt csirkemellet is hozzátéve fehéredésig pirítjuk. Kevés száraz fehérbort, és kevés hús, vagy zöldség alaplevet, esetleg vizet öntünk hozzá. Ha szükséges, a levet pótoljuk, és addig főzzük, míg a hús teljesen megpuhul, és közepe is fehér.
A tejfölt, vagy tejszínt összekeverjük a maradék fokhagymával, a zöld fűszerekkel, csipetnyi sóval, és frissen őrölt borssal. Ha tejfölt használok, sűrűbb, karakteresebb, ha tejszínt, lágyabb összhangra számíthatok. A mártást hozzáöntve összeforraljuk. Hagyjuk, hogy kicsit besűrűsödjön. Ha tejszínt használsz, egy kanál keményítőt is tegyél hozzá, és mielőtt hozzáöntenéd, keverd csomómentesre.
A közben, bő, sós vízben kifőzött tésztát adhatsz mellé. Makarónit, orsót, vagy mint én most pennét. Lényeg, hogy a bőséges szaft, megtapadjon rajta.
Tálalásnál meghintheted kevés reszelt sajttal, de csak ha szükségét érzed.
Nincs értelme tovább ragozni! Már csak jó étvágyat kívánok hozzá!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése