Az eredeti bolognait, ne keresd Bolognában, viszont eredeti milánóit találhatsz a "Milan" háza táján.
Mai ebédünk. Kicsit bolognai, kicsit milánói volt, de nagyon finom! Spagettin tálalt húsos, gombás ragu, tehát akkor ez "bolánói spagaróni"? |
Ez bolognai. |
Ez pedig milánói ragu, és az eredeti nem tartalmaz darált húst. |
Bevallom, onnan jutott most eszembe, hogy ma olyan ételt ebédeltem, amelynek mindkettőhöz komoly köze volt. Amolyan hibrid. Ezért kezdtem el eszeveszetten verni a billentyűket. Azért, hogy elmagyarázzam a különbséget.
Ez is hibrid, amit bolánóinak neveztem el. A kétféle ragu keveréke. |
Mivel szerte a világon, mindenhol terem a csiperke valamelyik fajtája, ezt használhatjuk a milánói raguhoz is. Jobb sem kell hozzá! Talán az apróbbakból szebb, és finomabb ragut lehet csinálni. Roppanósabbak, látványosabbak. Általában kardoskodok a friss alapanyagok mellett, de ebben az esetben ajánlhatom a konzervet is. Ezt most ne vegyétek szentségtörésnek! Please!
Elárulom, a Magyar füstölt sonka is tökéletesen megfelel erre a célra. Legalább olyan jó minőségű, mint Olasz társa. Mindenképpen, enyhén füstös ízű disznócombot ajánlok. Én szoktam Húsvét táján is csinálni, milánóit a maradék sonkából. De azért ne várj Húsvétig! Végszükség esetén csinálhatod gépsonkából is, de az nem az igazi. Belegondoltam. Ha füstös tofuból csináljuk, akkor a vegák is megehetik. Kell hozzá még hagyma, (én kicsivel többet teszek bele mint más) fokhagyma, paradicsom, és fűszerek. Nyáron, csak kizárólag friss pariból készítem a ragut. Télen tökéletesen megfelel a papírdobozos, fél lityis paradicsompüré. A sűrített konzervből már kevesebb is elég.
Kötelező hozzávalók. |
Most, hogy kikészítettük a hozzávalókat, kezdjünk neki.
Hagymát apróra, sonkát kis kockákra, gombát, vékony szeletekre, paradicsomot minél apróbbra, (ha van kedved meghámozni, akkor nem kell nagyon apróra vágni) fokhagymát összenyomni, felaprítani, fűszernövényeket is felvagdosni. Felteheted a makaróni főzővizét is közben, és mikor felforr, beleteheted a tésztát. Ha nagyon akarod, össze is tördelheted. A spagettit egyben lógatom as vízbe, de a makaróni az más. Sót, esetleg ételízesítőt teszek a főzőlébe.
Ez egytálétel! Előfordul, hogy étlapon találkozol a milánói sertés, vagy borjúborda menüvel. Ez egy elég hülye Magyar szokás! Épp elég tartalmas a milánói makaróni. Ne rontsuk el egy rántott hússal!!! A rántott hús egyébként is bécsi. Azért én is elkészítettem egyszer, kizárólag az érdekesség kedvéért.
És akkor lássuk, miért is írom le a különbségeket.
A milánói ragu hozzávalói:
Ebben is van darált hús, tehát ez sem eredeti milánói, hanem bolánói. |
250 g. füstölt, főtt sonka
500 g. paradicsom, vagy 1 doboz paradicsompüré (1/2 l.)
1 cs. makaróni (500 g.)
1 nagy fej hagyma, néhány gerezd fokhagyma, 250 g. parmezán jellegű sajt reszelve, só, bors, szárított, vagy friss bazsalikom, oregánó, petrezselyem zöld, kevés olaj, a raguhoz.
Ez volt tehát a milánói mártás. Ha teszel hozzá még darált húst, kétszerezd meg a makaróni, vagy spagetti mennyiségét, a paradicsomot, a hagymát, a fűszereket, és a sajtot. Jól jártál, mert egy áráért két receptet kaptál! A plusz mennyiségért külön kell fizetni, de több vendéget etethetsz meg vele!!!
Már említettem, hogy nálunk mindig külön tesszük az asztalra a hozzávalókat. Mindenki, saját ízlése szerint keveri a tésztát, a ragut, és annyi sajtot szór rá, amennyit akar. Tapasztalataim szerint, gazdaságosabb megoldás, ha előre keverjük, mert a tésztából, mindig marad egy kevés. De a szokásokon nem változtatunk. A tésztát, meg felhasználjuk másra, ha marad belőle. Majd kitaláljuk mire!
"csőben" sütve. Szép, és finom! |
Így "csőben sült" ételt tudtál csinálni, az egyébként is csöves makaróniból.
Ha volt türelmed végigolvasni a nálam megszokott szubjektív halandzsát, megérdemled, hogy összefoglaljam a lényeget. Ezt egy másik oldalamon megtalálhatod, és akár ki is nyomtathatod. Itt a recept.
A milánói nem olasz étel és nem is ismerik. A bolonyai az, de azt meg ragúnak hívják.
VálaszTörlésÜdvözlettel: Endre