Gergő fiam, megkapta diplomáját, a Táncművészeti Egyetemen, és a családdal a "nagyfaluba" (Budapest) kellett menni érte. Mivel én nem fértem be a kocsiba, de egyébként sem mentem volna egy apró betegség miatt, itthonról szurkoltam nekik. Déltájban Gergő rám telefonált, hogy megkívánta a sushit, és nézzek utána a neten, hogy jut hozzá legkönnyebben. Tudni kell, hogy Gergő fiam, kiskorától vonzódik más nemzetek ételeihez, a különlegességekhez. Nem kellett sokat keresni, mert elég volt annyit beütni, hogy sushibár Budapest, és több címet, telefonszámot dobott ki rögtön a gép. Mivel a bőség zavarában voltam, megnéztem azt is, hogy melyik éteremhez kell a legkevesebbet utazni, és lehetőleg a hazafelé vezető úton, érte lehessen menni a már kész finomságokért. Gondolkoztam azon is, hogy kiszállíttatom neki az egyetemhez, de nem akartam bonyolítani a dolgot, hiszen mégiscsak egy diplomaosztóról volt szó, és nem biztos, hogy igazodva a programhoz, könnyen át tudták volna venni a kaját. Így maradt az, hogy elmentek érte. Haza is hozott, egy jókora adagot. Akartam már akkor írni róla, mert mielőtt elfogyott volna a sushi, fotóztam, és gyűjtöttem, eltároltam az információkat. Ez viszont akkor, időhiány miatt elsikkadt, de újabb löketet adott a cikk megírásához az, hogy többet tudtam meg a sushiról.
Magáról a sushiról, keresve sem találtam volna jobb cikket, mint a Miele Főzőiskola oldalán találhatót. Változtatás nélkül hozom ide, mert minden lényeges kérdést tisztáz. Minden benne van, amit tudni kell a sushiról.
A képek, természetesen a saját fotóim!
Egy kis sushi ismeretAz általános hiedelemmel ellentétben, a sushi szó nem nyers halat jelent, a név az ecetes rizsre utal. | ||
A sushi története
A sushi története több mint ezer évre nyúlik vissza. Eredetileg a hal tartósításának egy módszere volt. A nyers, megtisztított halat egy nagy kő segítségével rizs és só között lepréselték, majd néhány hét elteltével a nehéz követ eltávolították, és néhány hónapig letakarva érlelték. Az érlelés során az erjedő rizsből keletkező ecet aminosavakká bontotta le a halat. Ennek következtében umamiban gazdag ízvilág jött létre. Később a jobb ízhatás és a tartósítás érdekében eleve ecetet adtak a rizshez, így az erjesztési folyamatot is le lehetett rövidíteni. Idővel a kő helyett bambuszformákat használtak a préseléshez.
A mai sushi már kevéssé emlékeztet a hagyományosra. A 18. században egy Johei nevű szakács megalkotta a ma is elterjedt sushit, elhagyva az erjesztési eljárást. Az ecetes rizs használata azonban valamennyire visszaidézi az erjesztett hal ízét. Egyes helyeken persze még mindig készítenek préseléssel tradícionális sushit. A nyugati világban leginkább ismert és elterjedt sushi változat az Edóból származó kézzel formált nigirizushi (Edo Tokió régi neve).
Sushifajták
Az egyes sushi típusok különbözősége a feltétekből vagy töltelékekből ered, illetve abból a módból, ahogy ezekből összeállítják az ételt. Ugyanazokat az összetevőket hagyományos és modern módon is össze lehet rakni.
Sashimi
A sashimi jelenti a nyers halat, amely a legtöbb (de nem mindegyik) sushi alkotóeleme. A sashimi friss, nyers, vékonyan szeletelt és elegánsan tálalt. Köretnek nyers zöldségeket adnak hozzá, szószt, pirospaprikát és zöldhagymát. A sashimi sohasem halszagú vagy halízű, ez adja az igazi szépségét. A nyers hal gyakori hozzávalója a wasabi (japán torma), egy rendkívül csípős szósz, amely az azonos nevű nevű növény gyökeréből készül. Számos ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz, emellet mikrobaölő hatású, így csökkenti a nyers hal miatti esetleges ételmérgezés lehetőségét.
Nigirizusi
Kézzel formázott rizsből készült ovális gombóc, amelyre feltétként hal, illetve más tenger gyümölcse és wasabi kerül. Egyes feltéteket vékony noricsíkkal rögzítenek a rizshez. Egy adag sushiban a feltétek közül mindig csak egy szerepel.
Gunkanmaki
A nigirizusi egy fajtája, a rizsgombócot noricsíkkal kötik át, a belsejében töltelékként kaviár, osztriga, majonézes kukorica vagy fürjtojás található.
A makizusinak sokféle fajtája létezik, például:
Futomaki: noriba tekert vastag tekercs, 3–4 cm átmérőjű. Két-háromféle, ízben és színben harmonizáló töltelék van benne. Gyakran vegetáriánus, de lehet kaviárral vagy apróra vágott tonhallal is tölteni.
Hoszomaki: noriba tekert vékony tekercs, kb. 2 cm átmérőjű. Rendszerint egy fajta tölteléke van, gyakran tonhal, uborka, kanpjó, vékonyra vágott répa, esetleg avokádó.
Kappamaki: uborkával töltött hoszomaki. Hagyományosan a nyers hal és más fogások közt eszik, hogy a fogások íze elváljon egymástól.
Tekkamaki: nyers tonhallal töltött hoszomaki.
Negitoromaki: tölteléke póréhagyma és apróra vágott tonhal.
Cunamajomaki: tölteléke konzerv tonhal és majonéz.
Temaki: kúpformára tekert nori megtöltve. Többnyire tíz cm hosszú, és kézzel eszik, mert evőpálcikával nehezen fogható meg. Legjobb akkor, ha készítés után közvetlenül elfogyasztják, mert a nori magába szívja a nedvességet, veszít ropogósságából és nehezebb átharapni.
Uramaki: közepes méretű tekercs, legalább kétféle töltelékkel. Ennél a rizs van kívül és a nori belül: a tölteléket körbeveszi a nori, ezt a rizs, ezen pedig külső borítás, például szezámmag van. Különféle töltelékkel készíthető, például tonhallal, rákkal, avokádóval, majonézzel, uborkával, répával.
Osizusi
Oszakai sushi, jellegzetessége, hogy elkészítésekor a régi hagyományoknak megfelelően az osibako nevű faforma segítségével kockaformájúra préselik a sushit. A séf a tölteléket helyezi az osibako aljába, erre kerül a sushirizs, ezután rányomja a fedelét, hogy tömör kocka alakuljon ki. A forma eltávolítása után kisebb darabokra vágják.
Inarizusi
Sült tofuból készített batyu, tölteléke rendszerint sima sushirizs. A batyu rendszerint hirtelen kisütött tofuból készül. Regionális változataiban a batyu készülhet vékony omlettből is, ez a fukusazusi vagy csakinzusi.
Sukeroku
Az inarizusi és makizusi kombinációja, olcsó és gyakran elvitelre készül. Gyakran vegetáriánus.
Csirasizusi
Egy tál sushirizs, amelybe a többi összetevőt belekeverik. Japánban meglehetősen népszerű, mert gyorsan és könnyen elkészíthető.
Narezusi
A narezusi az ősi hagyományoknak megfelelő erjesztett sushi. A kibelezett halat sóval töltik meg, fahordóba helyezik, sót szórnak rá, majd leszorítják egy nehéz kővel. A só és a nyomás hatására a víz távozik a halból. Hat hónap után az étel elkészült, és további hat hónapig fogyasztható marad.
Sushi etikett
A sushifogyasztásnak megvannak a szabályai, amelyeket illik betartanunk. Ezek egy része összefügg az evőpálcika használatára vonatkozó illemszabályokkal, melyeket egy korábbi cikkben már bemutattunk
A sushi tálalásánál különösen fontos az étel és a hozzávalók harmonikus kompozíciója. Hagyományosan minimalista japán stílusban tálalják geometrikus, egy- vagy kétszínű fa- vagy lakktányéron ."
Ez tehát a Miele Főzőiskola, sushit bemutató írása, amiből mindent megtudhattok. Köszönöm nekik, a mindenre kiterjedő információáradatot!
Vannak viszont extrém sushifogyasztók is. Divat lett vállalati, és egyéb rendezvényeken, az ún. "naked sushi" Ez a tálalási mód, kifejezetten az "erősebb nem " számára lett kitalálva. Csinos, alulöltözött hölgyek testén kínálják a sushit, de az etikett szabályai szerint, csak az ételhez érhetnek hozzá. Viszont nagyon látványos, szemet gyönyörködtető megoldás. Fontos figyelmeztetés! Ne várjátok, hogy ilyen csomagolásban fogják kiszállítani a megrendelt sushit! |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése